Болить шлунок? Печія? Нудота? Погіршення апетиту? Неприємний смак у роті?

Діагностика хелікобактерної інфекції по повітрю, що видихають.

Захворювання травного каналу (гастрит, гастродуоденіт, виразкова хвороба шлунку і 12-ти палої кишки) набули широкого розповсюдження серед хронічних захворювань людини за даними ВОЗ.

У чому причина?

Причиною цих захворювань може бути стрес, паління тютюну, зловживання алкогольними напоями, наркоманія, зловживання медикаментами впродовж тривалого часу, генетична схильність (найближчі родичі з гастритом, виразковою хворобою, раком шлунку).

Одним з провідних етіологічних чинників є інфекція Helicobacter pylori.

Це одна з найбільш поширених інфекцій людини. У 1983 році австралійські вчені Б. Маршал і Р. Уорен довели, що цей мікроб майже завжди присутній у пацієнтів на виразкову хворобу шлунку і 12-ти палої кишки. На сьогодні лікарі вважають, що інфекція Helicobacter pylori пов’язана з більщістю випадків хронічного гастриту, гастродуоденіту, виразкової хвороби шлунку і 12-ти палої кишки, злоякісними пухлинами шлунку: аденокарціномою та екстранодальною В-клітинною лімфомою. З одної сторони цей мікроб викликає запалення слизової оболонки шлунку з підвищенням виробки соляної кислоти, а пізніше може сприяти утворенню виразки; в інших випадках – викликати розвиток атрофії слизової оболонки з наступною трансформацією у рак чи лімфому.

Які шляхи інфікування Helicobacter pylori ?

Інфекція Helicobacter pylori розповсюджується шляхом передачі від людини до людини. Цей мікроб за своєю природою є анаеробом, тобто гине на відкритому повітрі, але залишається життєздатним у слині й слизу. Інфікування частіше відбувається в сім’ї чи в інших групах людей, які тісно спілкуються між собою (дитячі садки, школи, їдальні, кафе й ресторани, гуртожитки) внаслідок використання одного і того ж самого посуду, порушення правил особистої гігієни. Часто інфекція передається від матері до дитини (через слину, що потрапила на соску, ложку, вилку та інші побутові предмети). Описані випадки зараження на Helicobacter pylori через поцілунки, якщо між партнерами відбувається обмін слиною.

Яким чином діагностують Helicobacter pylori?

Існує декілька точних методів діагностики Helicobacter pylori.

  • Аналіз крові. У відповідь на інфікування мікробом в організмі відбувається виробка антитіл, які можуть бути виявлені у сироватці крові. Це непрямий метод діагностики Helicobacter pylori, нажаль він свідчить тільки про те, що організм людини контактував з хелікобактером, але не дає відповіді, чи присутня ця інфекція в організмі на даний момент часу.
  • ФГДС (фіброгастроскопія). Під час оляду шлунка ендоскопом лікар захоплює маленькі фрагменти слизової оболонки (біоптат). Цей біоптат можна оглянути під мікроскопом, але більш просто і надійно його досліджує ХЕЛПІЛ – тест. Зміна кольору ХЕЛПІЛ – тесту впродовж 3 хвилин підтверджує наявність хелікобактера у шлунку.
  • Дихальний тест. Пацієнт дихає у спеціальну індикаторну ХЕЛІК-трубку, яка підключена до апарату. Цей метод проводить тестування повітря, яке пацієнт видихає зі шлунка. Під час проби пацієнт випиває розчин карбаміду- ця речовина містить азот і сприяє підвищенню виявлення інфекції, оскільки хелікобактер розкладає цю сполуку на складові.

Безперечними перевагами дихального тесту є:

  • Неінвазивність (не потрібно робити ФГДС і брати біопсію);
  • Тест займає 14 хвилин (2 попередні методики більше);
  • Тест дає можливість не тільки виявити Helicobacter pylori, але і довести його присутність у травному каналі пацієнта в даний час, це буде прямою підказкою лікарю для призначення відповідного лікування згідно міжнародного консенсусу.

Профілактика інфекції Helicobacter pylori.

Для успішного лікування будь-якої інфекції у тому числі хелікобактера, необхідною умовою є проведення низки засобів, спрямованих на запобігання інфікування та реінфікування слизової оболонки травного каналу. Діагностику і лікування хелікобактера слід проводити не тільки в людини з виявленою інфекцією, але і серед членів його сім’ї, у групах людей, які тісно спілкуються один з одним.

Такими засобами є:

  • Приготування їжі на знезараженій воді;
  • Використання засобів особистої гігієни (зубна щітка, столові прилади харчування);
  • Застосування одноразового посуду як в місцях колективного так і сімейного харчування.
  • Зменшити дію шкідливих факторів, що пригнічують роботу імунної системи організму, зокрема, паління тютюну, зловживання алкоголем.

Діагностика на хелікобактер тест стрічкою.

Лікар ендоскопіст  Кошевський Юрій Іванович

Ціна процедури 199грн.

ЗАПИСАТИСЬ ОНЛАЙН або за телефоном реєстратури (044) 431-04-14 , (044) 259-00-83

© 2019 Університетська клініка Київського національного університету ім. Тараса Шевченка

Please publish modules in offcanvas position.